ЯК ВИБРАТИ АВТОМАТИЧНИЙ ВИМИКАЧ ДЛЯ ДОМУ

19. 12. 2019.

-------

Перегоріла лампочка або зламався праска, ми говоримо «вибило пробки». Насправді, це спрацював автоматичний вимикач. Можливо, він запобіг пожежа в квартирі. Щоб система працювала саме так, вимикач потрібно правильно вибрати і встановити.

Автоматичний вимикач триполюсною. ФотоАвтоматичний вимикач двополюсної. Фото.Автоматичний вимикач однополюсний. Фото.

Автоматичні вимикачі: триполюсною, двополюсної, однополюсний.

Як влаштований автоматичний вимикач

Проводка і електроприлади розраховані на певну силу струму. Однак іноді в мережі трапляються несправності – перевантаження і короткі замикання – і сила струму може зрости за частки секунди в тисячі разів, тоді проводу перегріються, а ізоляція – розплавиться і може загорітися. Але якщо на дроті встановлений автоматичний вимикач (або як його ще називають, «автомат»), він цього не допустить. При короткому замиканні або перевантаження мережі він припинить подачу струму.

Головний елемент кожного вимикача –розчіплювач. З назви зрозуміло, що його завдання – розмикати електричний ланцюг при перевищенні сили струму.

В сучасних вимикачах використовується поєднання двох типів расцепителей: теплового та електромагнітного. Перший спрацьовує повільно і захищаєпроводкувід перевантажень мережі – незначного перевищення сили струму, яке, тим не менш, нагріває дроти. Другий розчіплювач – електромагнітний – миттєво розмикає мережу при різкому стрибку струму в разі короткого замикання.

Всім рекомендуємо придбати залізничні квитки онлайн недорого.

Всі побутові автомати влаштовані приблизно однаково, але відрізняються за своїми характеристиками.

Які параметри важливі

ГОСТ класифікує вимикачі за 12 параметрами. Насправді їх ще більше, але якщо вибирати автомат для побутових потреб і «звичайних» умов експлуатації (змінного струму, установки в електрощиток, кімнатної температури і вологості), список можна скоротити до 4-5 пунктів. До нього увійдуть:полюсність, робоча напруга, номінальний струм, клас спрацьовування і струм короткого замикання.

Параметри вимикача. Фото.

Параметри вимикача

Вибір автоматичного вимикача

Крок 1. Визначте кількість

Щоб розібратися з кількістю вимикачів, вам потрібно знати число силових ланцюгів в квартирі.

За сучасним стандартам на кожну електроланцюг потрібно встановлювати окремий вимикач. Плюс ще один – проводів на вводі в квартиру. Він так і називається: ввідний автомат. Крім захисту проводки, він дозволяє повністю знеструмити квартиру, наприклад, якщо потрібно провести електротехнічні роботи.

Крок 2. Виберетеполюсність і робоча напруга

Електричне підключення у вашому домі може бути однофазним або трифазним. З точки зору вибору автомата, ці підключення відрізняютьсякількістю живПровід в розрізі. Фото.у проводі, які вимикач повинен знеструмити при спрацьовуванні. На кожну жилу потрібна своя секція вимикача.Полюсність –це фактично кількість секцій в автоматі: їх може бути від однієї до чотирьох.

Якщо підключення квартири або будинку однофазне, всі ланцюги в квартирі – в тому числі, і для електроплити – теж будуть однофазними. Тому для проводки всередині квартири зазвичай досить однополюсних автоматів, які потрібно встановлювати на провід фази. Тільки вступної вимикач повинен бути двополюсним, оскільки для повного знеструмлення мережу потрібно вимкнути і від фази, і від нейтралі. Робоча напруга в однофазної мережі – 220В.

Якщо будинок або квартира підключені за трифазною схемою, то ввідний автомат потрібно купувати чотирьохполюсних. А ось всередині квартири, швидше за все, знову будуть однофазні підключення. Виняток – електроплита. Її, як правило, підключають за трифазною схемою. У приватному будинку трифазна схема може застосовуватися для насосів, соляріїв, інфрачервоних саун і інших потужних споживачів. Напруга в трифазній мережі – 380 В, але якщо при цьому в квартирі є однофазні кола, то для них потрібно брати чотирьохполюсних автомат на 220В.

Допустимий тривалий струм для проводів, прокладених в одному коробі (пучку, трубі), А Номінальний струм автомата захисту, А Приклади використання
Двох 1-

жильних

Одного 2-

жильного

Одного 3-

жильного

1,5 19 18 15 10 або 16 Освітлення, сигналізація
2,5 27 25 21 16 або 25 Розетки і теплі підлоги
4 38 32 27 25 або 32 Водонагрівачі і кондиціонери
6 46 40 34 32 Електроплити та духові шафи
10 70 55 50 50 Вступні живлять лінії (введення в будинок або квартиру)

При виборі товщини дроту і автоматичного вимикача потрібно стежити, щоб вони відповідали потужності споживачів, які ви плануєте підключити. Її можна обчислити за формулою:Потужність = Напруга Х Струм (P = U * I)

Наприклад, якщо для розеток у квартирі ви вибрали провід перетином 2,5 мм і встановили 25-амперний автомат, то максимальна сумарна потужність підключених електроприладів буде 220 * 25 = 5500 Вт. (або 5,5 кВт). Цієї потужності вистачить, наприклад, для одночасної роботи чайника (2 кВт), холодильника (0,5 кВт), мультиварки (1 кВт) і посудомийної машини (1,5 кВт). Якщо в цю ж групу розеток ви хочете включати пральну машину і пилосос, то вам знадобиться більше товстий дріт (наприклад, перетином 4 мм) і до нього автомат на 32А.

Крок 4. Підберіть клас струму спрацьовування (відключення)

Струм спрацьовування (або відключення)– інший важливий для безпеки параметр. Він говорить про те, який піковий струм можекороткочаснопропускати автомат, НЕ вимикаючись. Цей струм може бути в кілька разів вище номінального, але проходити по мережі короткочасно, не встигаючи їй нашкодити.

Сенс цього параметра в тому, що багато побутові прилади мають так звані «пускові струми». Вони виникають у момент включення приладів і можуть у кілька разів перевищувати робочий струм. Як правило, цим відрізняється техніка, де є насоси або компресори. Наприклад, пусковий струм пилососа – в 2,5, а холодильника і кондиціонера – в 3,5 рази вище номінального. У той же час чутливі електроприлади при такому підвищенні струму можуть вийти з ладу. Тому для електричних ланцюгів з різними пристроями потрібно використовувати вимикачі з різними класами струму спрацьовування.

Клас струму спрацьовування прийнято позначати латинськими літерами A, B, C, D (для побутових вимикачів). Кожна буква відповідає тому, у скільки разів струм, при якому вимикач відразу розімкне ланцюг, вище номінального – тобто звичайного – струму.

Класи струму спрацьовування (відключення)

Клас струму спрацьовування У скільки разів струм спрацьовування вище номінального Тип мережі Приклад споживачів
B 3-5 слабонагруженная Більшість побутових електроприладів
C 5-10 средненагруженная Насоси
D 10-20 высоконагруженная Промислове обладнання

Крок 5. Визначте струм короткого замикання для окремого будинку або гаража

Струм короткого замикання, як не дивно, не пов'язаний із захисними характеристиками вимикача. Це показник захищеності самого автомата. Він говорить про те, який максимальний струм автомат може гарантовано пропустити через себе, відключивши мережу, але не вийшовши при цьому з ладу. Його значення для побутових вимикачів буває: 4500 і 6000А. Якщо ви вибираєте автомат для квартири в багатоквартирному будинку або офісу в бізнес-центрі, на це можна не звертати уваги.Але якщо вам потрібен ввідний автомат для окремого будинку або гаража, потрібно уточнити розташування підстанції, і в залежності від відстані до неї приймати рішення про вибір автомата з підвищеним струмом короткого замикання.

Крок 6. Перевірте, чи немає помилок

Помилки при виборі автоматичного вимикача бувають двох видів: невідповідність автомата параметрами вашої мережі (полюсність, напруга) і вибір неправильних робочих характеристик (тобто струмів). У першому випадку пристрій, швидше за все, просто доведеться повернути або обміняти на інше. Неправильний вибір робочих параметрів небезпечніше. Автомат буде створювати ілюзію захисту, але не запобіжить виходу проведення з ладу через стрибка струму або тривалої перевантаження.

Найбільш часта помилка при виборі робочих параметрів вимикача – неправильний підбірномінального струму:не під перетин дроту, а під потужність електроприладів. Часто можна почути: «При включенні чайника вилітають пробки – потрібно купити автомат потужніший». А ось робити цього, швидше за все, не можна. Якщо прилади занадто потужні для тонкої проводки, то рано чи пізно вона вийде з ладу з можливими небезпечними наслідками. Тому проводку потрібно підбирати під потужність електроприладів. А захисний автомат – тільки під саму проводку.

Інша помилка – вибіркласу струму спрацюванняавтомата «з запасом». У цьому випадку стрибки струму можуть зіпсувати чутливі електроприлади, а ще є шанс, що автомат не відреагує на коротке замикання, яке викличе пожежу.

Каталог кондиционеров для дома и офиса

ЯК ПРИЙНЯТИ КВАРТИРУ ПІСЛЯ РЕМОНТУ?

ЧИСТОВА ОБРОБКА КВАРТИРИ В НОВОБУДОВІ

Силикон и Полиуретан в Киеве и по Украине